Чехія вдвічі збільшила квоту на працевлаштування наших фахівців. Тепер це число дорівнює 19 600 в рік. Про це повідомив міністр закордонних справ Чехії Мартін Стропніцький. Він зазначив, що прийняте рішення реакція на проблеми роботодавців щодо браку робочої сили. Докладніше у нашій розмові з президентом Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василем Воскобойником.

Як сталося, що Чехія змушена збільшувати квоти на працевлаштування українців?

З Чехії місцеві мешканці виїжджають до інших країн, де оплата вища. Зокрема, вони прямують до Німеччини, Великобританії та скандинавських держав. Тому ця країна відчуває брак робочих рук. І вона, звісно, зацікавлена в українцях, які б могли приїхати працювати. Саме роботодавці зазвичай повідомляють владі про потребу в працівниках, а керівництво країни вже ухвалює остаточне рішення. Але конкуренція у цій країні висока, тому що в Чехії хочуть працювати не лише українці, але й словаки та поляки.

Як можна отримати дозвіл на роботу?

Для цього спершу треба або самостійно шукати працедавця на території Чехії, або звертатися до компаній, які спеціалізуються на пошуку роботи в цій країні. А вже після того, маючи запрошення від працедавця, можна відкривати робочу візу.

А як не наразитися на шахраїв, котрі видають себе за посередників?

Треба спиратися на три головні речі: наявність ліцензії на посередницьке працевлаштування за кордоном, укладення договору, який підтверджує відносини між компанією-ліцензіатом та її клієнтом, і сплату за послуги компанії тільки в безготівковій формі.

Чи вимагають чеські роботодавці знання мови?

Звісно, треба розуміти чеську мову. Економічних мігрантів МВС Чехії запрошує безплатно взяти участь в адаптаційно-інтеграційному курсі “Ласкаво просимо до Чеської Республіки”, де надається вся необхідна інформація щодо перебування, працевлаштування, ведення бізнесу та життя у Чехії, а також є можливість вивчити базовий рівень чеської мови. Якщо iноземець ухилиться вiд проходження iнтеграцiйного курсу, його можуть оштрафувати на суму до 10 000 крон. Які спеціальності в цій країні найбільш затребувані? Критично бракує лікарів, IT-спеціалістів, працівників машинобудування, логістів. Також потрібні різноробочі, продавці, зварювальники, слюсарі, токарі.

А де зарплати вищі у Чехії чи Польщі?

У Чехії середня зарплата 1070 євро. Великий бізнес платить працівникам у середньому 1260 євро на місяць, а якщо підприємство невеличке, то зарплата на рівні 800 євро. Але від цих грошей потрібно ще відрахувати витрати на медичне страхування плюс податок приблизно 15%. У Польщі зарплати до 20% нижчі. Але буває таке, що чистий заробіток у Польщі та Чехії майже не різниться.

Ірина КОВАЛЕНКО, Експрес